Bezpłatne porady dla mieszkańców powiatu wołomińskiego

Rodzinnie rowerem przez równinę

Rodzinnie rowerem przez równinę

Rodzinne rajdy rowerowe weszły już na stałe do kalendarza letnich wydarzeń sportowych w naszym powiecie. Kolejne dwie udane imprezy odbyły się 18 sierpnia w Tłuszczu i 15 września w Klembowie. Mieliśmy przyjemność także na nich gościć jako pracownicy Obywatelskiego Biura Porad.

Rajd w Tłuszczu zgromadził 150 uczestników, a na starcie w Klembowie stawiło się ponad 80 osób. Rowerzyści mieli od 3 do 76 lat, zgłaszali się do rejestracji całymi rodzinami. Dzięki wsparciu firmy „Świat Rowerów” z Wołomina, przed wyruszeniem w trasę można było dokonać przeglądu i drobnych napraw w bezpłatnym serwisie rowerowym. Wielu uczestników skorzystało z okazji, aby dopompować koła swoich pojazdów i sprawdzić hamulce. Potem wszyscy rowerzyści podzieleni na mniejsze grupy prowadzone przez wolontariuszy, wyruszyli w teren. Najmłodsze dzieci przebyły trasę na fotelikach przymocowanych do rowerów rodziców.

Organizatorzy rajdów: Stowarzyszenie „Kastor”, Nieformalna Grupa Młodzieży „Beaver Zone” przygotowali kilka ciekawych szlaków o różnym stopniu trudności. Większość z nich prowadziła malowniczymi ścieżkami przez pola, łąki i lasy naszego powiatu. Do tych znanych z ubiegłych lat, dołączył świeżo opracowany szlak zatytułowany „Klembów- Historia i przyroda” oraz „Ekopunkty Powiatu Wołomińskiego”. Przewodniki wydane przez stowarzyszenie oraz opisy tras rowerowych są dostępne na stronie internetowej RoweremPrzezRownine.pl

GALERIA ZDJĘĆ – RAJD W TŁUSZCZU

Na mecie obu rajdów na uczestników czekały liczne atrakcje przygotowane przez „Kastora”, „Beaver Zone” i Stowarzyszenie „Twórcy Jutra”: ognisko z pieczeniem kiełbasek, konkursy z nagrodami, zabawy dla dzieci. Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się przeciąganie liny, konkurs na jak najwolniejszą jazdę rowerem i wspólne puszczanie ogromnych baniek mydlanych. Zabawy z klaunem i rozkładanie ogromnej, kolorowej chusty także znalazły wśród najmłodszych licznych zwolenników. Można było także przynieść zbędną makulaturę i dostać w zamian rośliny do posadzenia w ogródku czy na balkonie. Dodatkową atrakcją pikniku w Tłuszczu był ogromny tort w kształcie gazety „Stacja Tłuszcz”. Jej twórcy i redaktorzy – Ola i Maciej Puławscy świętowali wspólnie ze współpracownikami i czytelnikami pięciolecie istnienia gazety.

Zarówno w Tłuszczu, jak i w Klembowie, Obywatelskie Biuro Porad zapraszało przybyłych do namiotu, w którym można było porozmawiać z doradcami i umówić się na spotkanie. Rodzice mogli zostawić tu dzieci pod opieką animatorek. Większość maluchów skorzystała z okazji, aby bezpłatnie pomalować sobie buzię. W stoisku OBP odbyły się też udane warsztaty decoupage’u oraz wytwarzania ozdób z rzeczy niepotrzebnych.

GALERIA ZDJĘĆ – RAJD W KLEMBOWIE

Uczestnicy obu rajdów ocenili te rodzinne imprezy jako bardzo udane i potrzebne. Podkreślano, że czas spędzony aktywnie i wspólnie z dziećmi jest bezcenny dla każdej rodziny. Mieszkańcy obu gmin z przyjemnością odkrywają, jak atrakcyjne szlaki rowerowe i turystyczne mają w zasięgu ręki.

Rodzinne rajdy rowerowe w Tłuszczu i Klembowie odbyły się dzięki pracy kilkudziesięciu wolontariuszy, finansowemu wsparciu ze strony Starostwa Powiatowego, LGD „Równiny Wołomińskiej,  Wójta Klembowa pana Kazimierza Rakowskiego oraz przedsiębiorców z obu gmin. Dodatkowo wolontariusze prowadzili zbiórkę publiczną pieniędzy na następne rajdy. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się na rowerowych ścieżkach w jeszcze liczniejszym gronie.

 

  • Marianna Pszczółkowska