Bezpłatne porady dla mieszkańców powiatu wołomińskiego

Łatwiej stracić prawo jazdy – nowe kary za wykroczenia drogowe

Łatwiej stracić prawo jazdy – nowe kary za wykroczenia drogowe

9 czerwca 2012 weszły w życie nowe, surowsze kary za niektóre wykroczenia drogowe (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego).

Zwiększono liczbę punktów karnych za wykroczenia szczególnie zagrażające bezpieczeństwu na drogach.

Kierowcy będą na przykład karani za rozmawianie podczas jazdy przez trzymany w ręku telefon komórkowy. Do tej pory groziła za to tylko kara pieniężna. Teraz oprócz mandatu dostaniemy 5 punktów karnych.

Zaostrzono też karę za przewożenie w aucie większej liczby osób, niż jest to wskazane w dowodzie rejestracyjnym. Za każdą osobę ponad dopuszczalną normę dostaniemy 1 punkt karny. Maksymalna liczba punktów przy tym wykroczeniu to 10 punktów.

Jeżeli kierowca nie dopilnuje, aby jego pasażerowie zapięli pasy bezpieczeństwa, dostanie cztery punkty karne.

Tak samo zostanie ukarany motocyklista wiozący pasażera bez kasku

W przypadku przewożenia dziecka bez fotelika ochronnego kierowca dostanie sześć punktów karnych.

Kierowcy będą również karani pięcioma punktami za ciągnięcie za pojazdem osób na nartach, sankach, rolkach.

Oto wybrane nowe stawki punktów karnych obowiązujące od 9 czerwca 2012 roku:

Wykroczenie Przed zmianą Po zmianie Mandat
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu 8 10 350 zł
Przewożenie dziecka bez specjalnego fotelika 3 6 150 zł
Zablokowanie skrzyżowania, gdy nie ma możliwości jego opuszczenia 0 2 300 zł
Ciągnięcie za pojazdem osób na nartach, sankach, rolkach 0 5 do 500 zł
Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi 9 10 200 zł
Przewożenie pasażerów bez zapiętych pasów bezpieczeństwa 1 4 100 zł
Zakrywanie świateł i urządzeń sygnalizacyjnych 0 3 200 zł
Parkowanie w miejscu dla niepełnosprawnych 1 5 500 zł
Zakrywanie tablic rejestracyjnych 0 3 100 zł
Rozmowa przez komórkę bez zestawu głośnomówiącego 0 5 200 zł
Niezatrzymanie się przed znakiem Stop 0 2 100 zł
Zwiększenie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym 0 3 350 zł

 

Pełna tabela z obowiązującymi punktami znajduje się na stronie http://punkty-karne.kodeks-drogowy.org.

Prawo jazdy – podobnie jak wcześniej – będzie można stracić za przekroczenie 24 punktów. W przypadku kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż rok – 20 punktów.

Punkty z ewidencji są usuwane, jeżeli od dnia popełnienia naruszenia upłynął rok, chyba że przed upływem tego okresu kierowca dopuścił się naruszeń, za które suma punktów ostatecznych i podlegających wpisowi tymczasowemu przekroczyłaby 24 punkty, a w przypadku kierowców, o których mowa w art. 140 ust. 1 pkt 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym( tj. w okresie pierwszego roku od dnia wydania im po raz pierwszy prawa jazdy)– 20 punktów.

Kierowcy mają możliwość usunięcia z ewidencji punktów karnych 6 punktów pod warunkiem uczestnictwa w tzw. kursie reedukacyjnym. Wysłuchują podczas niego wykładu o przyczynach i skutkach wypadków drogowych, spotykają się również z psychologiem. Informację o terminach i cenach kursów są dostępne na stronach internetowych Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Warto pamiętać, że taki kurs można odbyć nie częściej niż raz na sześć miesięcy.

Początkujący kierowcy nie mogą brać udziału w kursach reedukacyjnych w ciągu pierwszego roku od dnia wydania im pierwszego prawa jazdy.

Istotny jest także sposób „odejmowania” punktów karnych po odbytym kursie. Kierowca przedstawia zaświadczenie o odbyciu szkolenia i zostaje wpisany do ewidencji. Następnie komendant wojewódzki policji właściwy dla miejsca zamieszkania kierowcy zmniejsza o 6 liczbę posiadanych punktów, odejmując je według kolejności wpisów, począwszy od wpisu odpowiadającego naruszeniu popełnionemu z najwcześniejszą datą. Liczba punktów odjętych z tytułu odbytego szkolenia nie może być większa od liczby punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego przed jego odbyciem (tj. nie można mieć „zapasu” punktów do odjęcia na wypadek późniejszego naruszenia przepisów ruchu drogowego). Ponadto odbycie szkolenia nie powoduje zmniejszenia liczby punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego wobec osoby, która przed jego rozpoczęciem dopuściła się naruszeń, za które suma punktów ostatecznych i podlegających wpisowi tymczasowemu przekroczyła lub przekroczyłaby 24.

 

  • Opr. Jacek Balcerak