Bezpłatne porady dla mieszkańców powiatu wołomińskiego

Podwyższenie poziomu działki i konsekwencje

Podwyższenie poziomu działki i konsekwencje

PYTANIE: Sąsiad podwyższył poziom swojej działki  i w związku z tym moja nieruchomość, przylegająca do jego posesji, stała się bardziej podmokła. Czy sąsiad mógł tak zrobić?

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o z dnia 18 lipca 2001 roku Prawo Wodne (tekst jednolity: Dz. U. z 2012 roku Nr 145)

Właściciel gruntu, o ile przepisy ustawy nie stanowią inaczej, nie może:

1) zmieniać stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu znajdującej

się na jego gruncie wody opadowej  ani kierunku odpływu ze  źródeł – ze

szkodą dla gruntów sąsiednich,

2) odprowadzać wód oraz ścieków na grunty sąsiednie.

Należy również pamiętać że zgodnie z art. 29  ust. 2 powyższej ustawy:

Na właścicielu gruntu ciąży obowiązek usunięcia przeszkód oraz zmian w odpływie wody, powstałych na jego gruncie wskutek przypadku lub działania osób

trzecich, ze szkodą dla gruntów sąsiednich,

Nadmienienia wymaga również art. 29  ust. 3 tejże ustawy w brzmieniu:

Jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wody na gruncie szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie, wójt, burmistrz lub prezydent miasta może, w drodze decyzji, nakazać  właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom.

Reasumując, jeżeli działanie Pańskiego sąsiada zaburzyło stosunki wodne, skutkując wyrządzeniem szkody Panu, to może Pan domagać się od sąsiada przywrócenia stanu poprzedniego. Jeżeli to nie poskutkuje może Pan się udać do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o wydanie decyzji nakazującej przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegającym szkodom. Istotnym jest, że „w ramach postępowania prowadzonego na postawie art. 29 ust. 3 p.w. nie ma znaczenia rozległość szkody na gruncie sąsiednim, gdyż nie jest to postępowanie w przedmiocie odszkodowania za wyrządzone szkody. Dla zastosowania regulacji art. 29 ust. 3 p.w. wystarczające jest wykazanie związku przyczynowo skutkowego pomiędzy zmianami stanu wód na gruntach a wystąpieniem szkody na gruntach sąsiednich. W związku z powyższym nie ma potrzeby w ramach postępowania administracyjnego prowadzonego na podstawie art. 29 ust. 3 p.w. szacowania szkód spowodowanych podtopieniami gruntów sąsiednich.” (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 21 czerwca 2011 roku, II SA/Bd 438/11, LEX nr 950530).

Stan prawny na 29 marca 2012 roku.

Oprac. JB