Bezpłatne porady dla mieszkańców powiatu wołomińskiego

Bezpieczna jazda na rowerze – nowe przepisy w prawie o ruchu drogowym

Bezpieczna jazda na rowerze – nowe przepisy w prawie o ruchu drogowym

21 maja 2011 roku weszła w życie ustawa z dnia 1 kwietnia 2011 roku o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2011 roku Nr 92, poz.530) nowelizująca ustawę z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 roku Nt 108, poz.908 z późn.zm.) przede wszystkim w zakresie dotyczącym kierowania rowerem. Nowe zasady ruchu wydają się korzystniejsze dla rowerzystów. Trzeba jednak uważać, by nie zinterpretować ich błędnie i nie zostać ukaranym mandatem.

Czy można jechać rowerem po chodniku?

Obowiązuje zasada, że rowerzyści nie mogą jeździć po chodniku. Jeśli mają do dyspozycji drogę dla rowerów- ścieżkę lub wydzielony pas ruchu na jezdni powinni bezwzględnie z niej korzystać. Jeśli nie ma ścieżki, lub specjalnego pasa, należy jechać jezdnią, lub poboczem. Na chodnik można wjechać tylko w kilku wyjątkowych przypadkach:

-Gdy na drodze biegnącej obok dopuszczalna prędkość jazdy samochodem przekracza 50km/h, a chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości, przy czym brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

-Gdy rowerzysta opiekuje się dzieckiem do 10 roku życia również kierującą rowerem.

-Gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni, tj. gdy jest zła pogoda, na przykład pada ulewny deszcz, śnieg lub nawierzchnia jezdni jest śliska, są kałuże, lub gołoledź, gęsta mgła. Takie warunki zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty, bo może być mniej widoczny dla pojazdów, lub przewrócić się pod samochód. Ma on wtedy prawo zjechać na chodnik, nawet ten gdy jest bardzo wąski.

Niezależnie od okoliczności pierwszeństwo na chodniku mają zawsze piesi. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, lub za jazdę po chodniku, gdy nie jest to dopuszczone rowerzyście grozi mandat w wysokości 50 złotych.

Czy można przejeżdżać rowerem przez przejście dla pieszych?

Nie. To najczęstsze przewinienie rowerzystów, za które można zostać ukaranym stuzłotowym mandatem. Przed pasami należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę. Nie trzeba tego robić, jeśli obok pasów wyznaczono przejazd dla rowerów.

Czy rowerzyści mogą jechać obok siebie?

Tak, ale tylko wyjątkowo i wówczas, gdy nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu, albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Ponieważ kierowcom samochodów trudno wyprzedzać cyklistów jadących obok siebie, to jazda w grupie po jezdni, po pasach po których poruszają się samochody, jest zabroniona. Grozi za to mandat w wysokości 200złotych.

Rowerzyści mogą jechać obok siebie tylko po ścieżkach rowerowych i po specjalnych pasach dla rowerów na jezdni, ale tylko wtedy, gdy nie utrudniają poruszania się innym rowerom.

Na pasach dla rowerów i na ścieżkach rowerowych można też jeździć ze specjalnymi przyczepkami dla dzieci, doczepianymi do rowerów. Przyczepka nie może być szersza niż 90cm.

Czy rowerzysta na pasie dla rowerów ma specjalne prawa?

Pasem ruchu dla rowerów jest część jezdni przeznaczona do ruchu rowerów w jednym kierunku, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi. Rowerzysta jest dodatkowo chroniony także na skrzyżowaniach. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić. Przejeżdżając prosto przez skrzyżowanie takim pasem, rowerzysta ma zatem pierwszeństwo przed pojazdami, które skręcają w prawo w drogę poprzeczną.

Rowerzysta nie może wyprzedzać na skrzyżowaniu, jeśli nie ma tam specjalnego pasa dla rowerów i porusza się po tym samym pasie co samochody. Zabronione jest też wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych.

Czy rowerzyści mogą wyprzedzać wolno poruszające się i stojące w korku samochody?

Tak, ale tylko z prawej strony. Manewru wyprzedzania nie wolno wykonywać z lewej strony wolno jadącego, lub stojącego w korku samochodu. Kierowcy powinni pamiętać, że z prawej strony pojazdu może nagle pojawić się rowerzysta.

Cyklista nie musi się też zatrzymywać, gdy jadący za nim samochód ma problem z jego wyprzedzeniem. Ma prawo jechać swoją prędkością, a kierowca samochodu musi poczekać na dogodny moment, aby wyprzedzić rower.

Co to jest śluza rowerowa?

Śluza dla rowerów – to część jezdni na wlocie skrzyżowania na całej szerokości jezdni lub wybranego pasa ruchu przeznaczona do zatrzymania rowerów w celu zmiany kierunku jazdy lub ustąpienia pierwszeństwa, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi. Śluza znajduje się przed pojazdami, aby rowerzysta, który z niej korzysta był dobrze widoczny dla kierowców.     Może stąd ruszyć pierwszy, gdy zmienią się światła, może też bezpiecznie skręcić ze śluzy w lewo. Rowerzyści wjeżdżający na teren śluzy mają obowiązek sprawnego opuszczania skrzyżowania. Za nieuzasadnione blokowanie ruchu grozi mandat w wysokości 50 złotych.

Na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim kierujący rowerem może poruszać się środkiem pasa ruchu, jeśli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku, przy czym kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

Czy rowerzysta powinien wykupić ubezpieczenie OC?

Nie jest ono obowiązkowe, jak w przypadku kierowania autem, ale warto je mieć. Składka wynosi kilkadziesiąt złotych rocznie, a jeśli dojdzie do kolizji, koszty naprawy cudzego roweru, auta, lub leczenia poszkodowanych zostaną pokryte z polisy rowerzysty.

Rower musi być wyposażony w sprawne hamulce, dzwonek, lampki: białą z przodu i czerwoną z tyłu. Kask i odblaski nie są obowiązkowe, ale warto je zakładać.

  • Opr. Marianna Pszczółkowska
  • Podstawa prawna: Ustawa z 20 czerwca 1997r.- Prawo o ruchu drogowym( Dz. U. Z 2005r. Nr 108, poz.908 z późn. zm.)
  • Ustawa z 1 kwietnia 2011r. O zmianie ustawy- prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami( Dz.U. Nr92, poz.530)

Nie wolno wsiadać na rower pod wpływem alkoholu!

Rowerzystom w stanie po użyciu alkoholu, tj. z zawartością alkoholu we krwi pomiędzy 0,2 – 0,5 promila oraz z zawartością alkoholu 0,1 – 0,25 mg/l w 1 dm³ wydychanego powietrza, a zatem wyczerpującym znamiona wykroczenia z art. 87 § 2 kw, grozi kara aresztu do 14 dni albo kara grzywny od 20 złotych do 5.000 złotych. W razie popełnienia wymienionego wykroczenia orzekany jest obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów wynoszący od 6 miesięcy do 3 lat, wymierzany w miesiącach lub latach. To sąd decyduje, czy stracą uprawnienia do kierowania pojazdami, czy otrzymają tylko zakaz prowadzenia roweru.