Bezpłatne porady dla mieszkańców powiatu wołomińskiego

Właściwość sądu

Właściwość sądu

Pytanie: Doręczono mi pismo z sądu odnośnie sprawy, o której właściwie nic nie wiem. Z postanowienia które otrzymałem wynika, że jestem pozwanym. Orzeczeniem tym sąd uznał się niewłaściwym w sprawie i przekazał sprawę do innego sądu. Co mam dalej z tym pismem zrobić, nie wezwano mnie na rozprawę i do niczego nie zobowiązano?

Odpowiedź: To, że nie wezwano Pana na rozprawę nie oznacza, że taka rozprawa się nie odbędzie.  Jak na razie sąd uznał się niewłaściwy dla rozpatrzenia sprawy w której jest Pan stroną i przekazał sprawę innemu sądowi- właściwemu (zgodnie z  art. 200§1 Kodeksu postępowania cywilnego). W związku z tym sąd zamieścił w przesłanym piśmie albo orzeczeniu pouczenie, o możliwości zaskarżenia rozstrzygnięcia o przekazaniu sprawy innemu sądowi, gdyby Pan uznał przedmiotowe rozstrzygnięcie za niezasadne.  Trzeba pamiętać, że nie każda sprawa cywilna może toczyć się w każdym sądzie, np.:  sąd okręgowy jest właściwy dla spraw o niektóre prawa niemajątkowe, prawa majątkowe których wartość przedmiotu sporu przewyższa 75 tyś. złotych, sprawy o rozwód, a sąd rejonowy o sprawy alimentacyjne, rozdzielność majątkową (właściwość rzeczowa). Kodeks postępowania cywilnego reguluje w sposób wyczerpujący właściwość rzeczową sądu, tj. kwalifikuje sprawy do określonych kategorii i przyporządkowuje albo sądom rejonowym, albo sądom okręgowym (art. 16 i 17 kpc oraz inne, np. art. 544 kpc). Ponadto kodeks postępowania cywilnego określa właściwość miejscową sądu, tj. statuuje, który terytorialnie sąd rejonowy albo okręgowy jest właściwy do rozpoznania sprawy. Tutaj istotnym jest przeważnie miejsce zamieszkania pozwanego, bowiem zasadą jest określanie właściwości miejscowej sądu właśnie według miejsca zamieszkania pozwanego (art. 27 kpc). O tej zasady są jednak wyjątki – zdarza się i tak, że sąd rejonowy w okręgu, którego mieszka pozwany może nie być dla niego właściwy i sprawa musi być rozpoznana przed sądem rejonowym właściwym według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, np. w sprawach o roszczenia alimentacyjne można wytoczyć powództwo do sądu według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej (najczęściej małoletniego dziecka – art. 32 kpc). Analogiczna sytuacja występuje w zakresie spraw karnych – kodeks postępowania karnego określa właściwość miejscową i rzeczową sądu, przy czym regułą jest właściwość sądu rejonowego, sąd okręgowy jest właściwy w sprawach o zbrodnie (np. zabójstwo, zgwałcenie zbiorowe) oraz o wymienione w kodeksie występki (np. bójka lub pobicie jeżeli następstwem jest śmierć człowieka).

Odnosząc się do Pana sprawy, należy zauważyć, iż najprawdopodobniej sąd, do którego złożono pozew, który zainicjował postępowanie sądowe w Pana sprawie,  nie musiał dokonywać innych czynności  i dlatego zostało wydane tylko postanowienie o przekazaniu sprawy sądowi właściwemu (albo uznał, że wszelkie czynności będzie podejmował sąd właściwy). Ważną informacją jest jednakże to, że przysługuje Panu na powyższe postanowienie sądu, środek odwoławczy jakim jest zażalenie (art.394§1 Kodeksu postępowania cywilnego).

Oprac: EŁ