Bezpłatne porady dla mieszkańców powiatu wołomińskiego

Z jakimi sprawami można przyjść do Obywatelskiego Biura Porad

Z jakimi sprawami można przyjść do Obywatelskiego Biura Porad

Kiedy zaczynaliśmy pracę w Obywatelskim Biurze Porad, zastanawialiśmy się, czy będzie się ono cieszyć zainteresowaniem i z jakimi sprawami będą przychodzić klienci. Rzeczywistość przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Liczba zgłaszających się po poradę osób pokazuje, że wielu klientów  ma problemy, których nie może rozwiązać bez fachowej pomocy. Często nie wiedzą nawet od czego zacząć. Nasze biuro jest właśnie po to, aby im pomóc.

Obywatelskie Biuro Porad w Tłuszczu to miejsce, gdzie każdy mieszkaniec powiatu wołomińskiego, bez względu na wiek, płeć, narodowość, status majątkowy i wykształcenie może uzyskać bezpłatną informację prawną lub poradę obywatelską. Jedynym ograniczeniem jest to, że realizowany projekt nie jest skierowany do firm, tak więc nie obsługujemy przedsiębiorców. Możemy jednak udzielić informacji, jak założyć działalność gospodarczą.

Klienci przychodzą do nas najczęściej ze sprawami związanymi z prawem rodzinnym( alimenty) i z prawem pracy. Można też zgłaszać się z innymi problemami. Zakres działania biura obejmuje:

-Sprawy konsumenckie

Na przykład:Jak reklamować zakupione towary, czego możemy oczekiwać od biura podróży w ramach zawartej umowy itp.

-Sprawy spadkowe

Gdzie należy się udać aby przeprowadzić postępowanie spadkowe, co to jest akt poświadczenia dziedziczenia, jak wygląda wniosek o stwierdzenie nabycia spadku obejmującego gospodarstwo rolne, jak najprościej przeprowadzić  dział spadku

-Kontakty z urzędami i sądami

Jakie są opłaty w sprawach rodzinnych, jak wygląda wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, kiedy można wnieść zażalenie na postanowienie sądu, jak długo czeka się na decyzję wydaną przez uprawniony organ administracji publicznej, czy można odwołać się od takich decyzji?

-Bezrobocie/prawo pracy

Co to są zwolnienia grupowe, czy pracodawca powinien wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, ile wynosi taki urlop, komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

-Prawo rodzinne

Jak można przeprowadzić rozdzielność majątkową, jak wygląda pozew o podwyższenie alimentów, kto może być opiekunem osoby ubezwłasnowolnionej?

- Zakładanie działalności gospodarczej, stowarzyszeń, fundacji itp.

Założeniem projektu „ Obywatelskie Biuro Porad”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej jest poprawa sytuacji mieszkańców powiatu wołomińskiego, wzrost ich wiedzy, świadomości prawnej i obywatelskiej. Dlatego też oprócz doradztwa, zachęcamy, żeby wszystkie pisma były pisane przez samych zainteresowanych, oczywiście przy wsparciu naszych doradców czy eksperta.Zależy nam na tym, by informacja bądź porada wypływająca z naszego biura była formą konsultacji i wsparcia a nie wyręczeniem w działaniu.

Część spraw z którymi się spotykamy jest na tyle skomplikowana, że wykracza poza kompetencje i możliwości Obywatelskiego Biura Porad. Wtedy polecamy korzystanie z kancelarii prawnych lub wyspecjalizowanych instytucji.

Szczególnie zapraszamy mamy i opiekunów z dziećmi:

Nasze stacjonarne biuro w Tłuszczu posiada specjalny kącik dla malucha, który wyposażyliśmy z myślą o najmłodszych osobach towarzyszących rodzicom lub opiekunom. Zatrudniamy też wykwalifikowaną osobę, która opiekuje się dziećmi, aby rodzice mogli spokojnie porozmawiać  o sprawie z doradcą bądź ekspertem.

Dla wygody naszych klientów doradca pełni dyżury w kilku miejscowościach oddalonych od gminy Tłuszcz. Istnieje również możliwość odwiedzenia przez doradcę osób niepełnosprawnych i starszych w ich miejscu zamieszkania.

  • Ewa Łojek- Zacheja