Niedziela 12 czerwca przebiegła w Tłuszczu pod znakiem pieśni i muzyki ludowej. Do miasta przyjechało dwadzieścia dziewięć zespołów z rejonu Mazowsza i Kurpi.
Uroczystość rozpoczęła się mszą odprawioną w intencji twórców ludowych. Tuż po niej kolorowy pochód przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej przeszedł do Ogródka Jordanowskiego, gdzie ustawiono scenę. Gospodarze uroczystości, burmistrz Tłuszcza i dyrektor Centrum Kultury, powitali zespoły zgodnie ze staropolskim zwyczajem – chlebem i solą. Po części oficjalnej ze sceny zabrzmiała muzyka, a wykonawcy w bajecznie kolorowych strojach zawładnęli wyobraźnią publiczności.
Zespoły ludowe działające przy kołach gospodyń wiejskich, remizach strażackich czy domach kultury to świetny przykład lokalnych nieformalnych stowarzyszeń działających latami dla dobra mieszkańców wsi i gmin. Ich członkowie – w większości kobiety – spotykają się regularnie, by wspólnie szyć stroje, planować repertuar, ćwiczyć śpiewanie i tańce. Organizują też w swoich miejscowościach imprezy okolicznościowe, przygotowują poczęstunek, zachęcają do wspólnego śpiewania. Zespoły ludowe zrzeszają osoby w różnym wieku. Do Tłuszcza przyjechała spora grupa młodziutkich dziewcząt w pięknych strojach uszytych przez mamy i babcie. Jest nadzieja, że podtrzymają one tradycję wspólnego śpiewania i przekażą ją dalej – swoim córkom i wnuczkom.
Występy zespołów ludowych trwały przez całe popołudnie i przyciągały przed scenę ciągle nową publiczność. Niekiedy nogi same rwały się do tańca. Wieczorem wszyscy spotkali się na zabawie tanecznej pod gołym niebem.
- Marianna Pszczółkowska